Kontoret er ikke lenger en fast adresse. For titalls millioner yrkesaktive er det virkelige arbeidsstedet der laptopen åpnes: en kafé om morgenen, et kontorfellesskap om ettermiddagen, et hotellrom en tirsdagskveld. Problemet er at én enkelt laptopskjerm aldri ble laget for så mye multitasking, og produktivitetsgapet dette skaper, er målbart.
En bærbar skjerm er den mest direkte løsningen: en ekstra skjerm som får plass i en veske, kobles til på sekunder og gjør ethvert underlag til en arbeidsstasjon med dobbel skjerm. Men markedet er fullt av alternativer som ser like ut på papiret, men yter svært forskjellig i praksis. Denne guiden gir deg hele bildet: hva spesifikasjonene egentlig betyr, hvilke som er viktige for din arbeidsflyt, hvilke kompromisser du kan forvente med ulike formfaktorer, og hvordan du finner en skjerm som passer arbeidslivet ditt, og ikke bare en markedsføringsbeskrivelse.
Dette dekker guiden
Konteksten med fjernarbeid og hybridarbeid som gjør bærbare skjermer avgjørende akkurat nå. De seks spesifikasjonene som skiller en god bærbar skjerm fra en frustrerende. Skjermpaneltyper forklart. Tilkobling forklart uten sjargong. Formfaktorer sammenlignet. En tabell som matcher bruksområder. Varselsignaler du bør unngå. En produktanbefaling for deg som reiser mye. Og en komplett FAQ-seksjon på slutten.
Hvorfor bærbare skjermer er viktige akkurat nå
Fleksibelt arbeid er ikke en trend som topper seg og ebber ut. Det er et strukturelt skifte som har stabilisert seg på et nytt, høyere nivå. Dataene er konsistente på tvers av flere uavhengige kilder.
|
22.8% Av ansatte i USA jobbet eksternt minst deltid i mars 2025 – omtrent 34,6 millioner mennesker Kilde: Backlinko / BLS via Awisee |
98% Av yrkesaktive ønsker å jobbe eksternt minst deler av tiden resten av karrieren Kilde: Yomly / Buffer Research 2025 |
|
153% Vekst i antall digitale nomader siden 2019. De utgjør nå omtrent 12 % av arbeidsstyrken i USA |
42% Gjennomsnittlig produktivitetsøkning rapportert av brukere av oppsett med flere skjermer – kjernen i produktivitetsargumentet for en ekstra skjerm Kilde: Jon Peddie Research |
"I 2025 er kontoret i økende grad der fjernansatte befinner seg: en travel kafé, et flysete eller en villa ved stranden. Sentralt i denne nye måten å jobbe eksternt på er den bærbare skjermen. Det som en gang var et nisjetilbehør, har blitt et uunnværlig verktøy for den moderne yrkesutøveren."
HP Tech Takes, guide til bærbare skjermer 2025
Hybride stillingsannonser økte fra 15 % av alle nye stillingsannonser midt i 2023 til nesten 24 % midt i 2025, mens annonser for jobber med full tilstedeværelse på kontoret fortsetter å synke. Arbeidsstyrken beveger seg strukturelt mot ordninger der ansatte jevnlig jobber fra flere steder, og verktøyene de har med seg, må gjenspeile den virkeligheten.
De seks spesifikasjonene som egentlig betyr noe
Spesifikasjonsarkene til bærbare skjermer er fulle av tall. Her er de seks som avgjør om en skjerm fungerer godt i fleksible arbeidsforhold i virkeligheten, og hva du bør se etter i hver av dem.
Spesifikasjon 01
Paneltype: IPS, TN, VA eller OLED
Paneltype er den viktigste enkeltspesifikasjonen for visuell komfort i hverdagen. Den påvirker fargenøyaktighet, betraktningsvinkler, kontrast og hvordan skjermen ser ut fra uideelle posisjoner, og alt dette betyr mye hele tiden ved bærbar bruk.
- IPS (In-Plane Switching): Det beste valget til alt bruk. IPS-paneler gir nøyaktige farger og brede betraktningsvinkler, vanligvis 178 grader horisontalt og vertikalt. Ifølge Plugables guide til paneltyper er IPS det riktige valget for generell produktivitet, møter og fargekritisk arbeid. Det er standarden for bærbare skjermer av god kvalitet, og paneltypen som anbefales for de fleste kjøpere.
- TN (Twisted Nematic): Rask responstid for piksler (nyttig for konkurransespilling), men betydelig dårligere fargenøyaktighet og smale betraktningsvinkler. TN-paneler mister synlig lysstyrke når skjermen vippes selv litt, noe som er problematisk for de ulike vinklene bærbare skjermer havner i. Mer strømeffektive enn IPS, men kvalitetsavveiningen er betydelig for produktivt bruk.
- VA (Vertical Alignment): Høyere kontrastforhold enn IPS, noe som gjør mørke scener og grensesnitt med mørkt tema penere. Betraktningsvinklene er smalere enn på IPS. Et fornuftig valg for enkeltbrukere som hovedsakelig ser på medieinnhold eller jobber med applikasjoner med mørkt tema.
- OLED: Eksepsjonell kontrast, fargerikdom og nesten umiddelbar pikselrespons. Premiumvalget for kreative fagfolk som trenger den mest nøyaktige fargegjengivelsen. Høyere pris, lavere makslysstyrke enn LED-bakgrunnsbelyste paneler, og krever forsiktighet med innbrenning fra statiske grensesnittelementer (som en fast oppgavelinje). Blir stadig mer tilgjengelig i portable skjermer, men er fortsatt et nisjesegment med høyere kostnad.
For de fleste kjøpere: IPS er det riktige standardvalget. Det fungerer godt til alle produktivitetsoppgaver, deling av skjerm (å vise innhold til kolleger eller kunder) og generell mediebruk.
Spesifikasjon 02
Lysstyrke: Nits og hvorfor det er viktig på reise
Lysstyrke måles i nits (candela per kvadratmeter). Det er spesifikasjonen de fleste kjøpere undervurderer, og som de fleste rimelige skjermer presterer dårligst på. I et kontrollert hjemmekontor kan 250 nits være akseptabelt. I de virkelige omgivelsene der portable skjermer brukes, nær vinduer på kafeer, på tog og på hotellrom med taklys, blir lysstyrke avgjørende.
- Under 250 nits: Bare tilstrekkelig i dempet lys. Blir utvasket nær vinduer og i typisk kontor- eller kafébelysning. Unngå på reise.
- 300 nits: Minimum for behagelig innendørs bruk i varierende lys. Tilstrekkelig for de fleste hotellrom, kontorfellesskap og kafeer innendørs.
- 400 nits eller mer: Behagelig nær vinduer og i godt opplyste omgivelser. Anbefalt for alle som jevnlig jobber nær naturlige lyskilder.
- 500+ nits: For bruk utendørs eller i sterkt omgivelseslys. Mindre vanlig på dette lysstyrkenivået i kategorien portable skjermer uten betydelige ekstrakostnader.
Merk: Bakgrunnsbelysningen står for opptil 70 % av en portabel skjerms totale strømforbruk. Høyere lysstyrke øker batteriforbruket direkte. For batterivennlig bruk gjennom hele dagen bør du se etter skjermer med automatisk lysstyrke eller dimming ned til minst 100 nits for omgivelser med svakt lys.
Spesifikasjon 03
Oppløsning: FHD, QHD og 4K for portable skjermer
Oppløsningen på en bærbar skjerm må vurderes i forhold til skjermstørrelsen. En spesifikasjon som høres imponerende ut på papiret, kan være utilstrekkelig eller unødvendig, avhengig av skjermens fysiske størrelse.
- FHD (1920x1080, 1080p): Med 15,6 tommer gir FHD omtrent 141 piksler per tomme – skarpt og behagelig, og godt egnet til dokumenter, regneark, e-post og koding. Standardoppløsningen for portable skjermer av god kvalitet og det riktige valget for de fleste produktivitetsformål.
- QHD (2560x1440, 1440p eller 2K): Høyere pikseltetthet gir mer detaljert gjengivelse. Nyttig for designarbeid, detaljert gjennomgang av fotografier eller for deg som ønsker mer skjermplass i et mindre fysisk format. Krever mer GPU-kraft og bruker mer batteri.
- 4K (3840x2160): På 15,6 tommer gir den ekstra oppløsningen utover QHD avtakende visuell gevinst ved typiske arbeidsavstander. Bærbare 4K-skjermer finnes, men er betydelig dyrere, krever mer GPU-kraft og tapper batteriet raskere. Best egnet for foto- eller videoredigering der detaljer på pikselnivå betyr noe.
For de fleste kjøpere: FHD på 15,6 tommer er det praktiske idealvalget. QHD er verdt å vurdere for kreative yrkesutøvere. 4K på en bærbar skjerm er sjelden verdt batteribruken og merprisen for kunnskapsarbeidere.
Spesifikasjon 04
Tilkobling: USB-C, HDMI og Power Delivery
Hvordan skjermen kobles til enheten din påvirker hvor raskt du får det satt opp, kabelhåndtering, kompatibilitet og batteribruk. Denne spesifikasjonen fortjener mer oppmerksomhet enn den vanligvis får.
- USB-C med DisplayPort Alt Mode: Gullstandarden for bærbare skjermer. Én enkelt kabel overfører både video og strøm, og kobles rett til laptopens USB-C-port. Ingen separat strømadapter nødvendig. Kontroller at laptopens USB-C-port uttrykkelig støtter DisplayPort Alt Mode eller Thunderbolt 3/4, for ikke alle USB-C-porter overfører video. Produktoppføringen bør tydelig oppgi «DisplayPort Alt Mode» eller «USB-C full-function».
- Power Delivery (PD)-gjennomgang: En funksjon som lar skjermen lade laptopen mens den er tilkoblet, via en enkelt USB-C-kabelkjede. Nyttig for å redusere antall kabler og adaptere du må ha med deg. Sjekk wattstyrken – en skjerm med 65 W PD-gjennomgang kan lade de fleste laptoper, mens lavere effekt kanskje bare gir sakte lading.
- HDMI (standard eller mini): Gir bredere enhetskompatibilitet, nyttig for å koble til spillkonsoller, eldre laptoper og enheter uten USB-C-videoutgang. De fleste bærbare skjermer for reisebruk har en mini-HDMI-port ved siden av USB-C. Merk at mini-HDMI krever en spesifikk kabel eller adapter som lett glemmes eller mistes.
- Trådløst: Begynner å dukke opp i bærbare skjermer i premiumsegmentet. Fjerner kablene helt, men koster vanligvis mer, gir forsinkelse og krever at verten støtter trådløse skjermprotokoller (Miracast, AirPlay eller proprietære). Ennå ikke en praktisk primær tilkoblingsmetode for produktivt arbeid i 2025.
For deg som reiser: Prioriter skjermer med to USB-C-porter (én for video/strøminngang, én for PD-gjennomgang til laptopen). Færre kabler i reiseveska gir en merkbar forbedring i hverdagen.
Spesifikasjon 05
Vekt og tykkelse
For alt tilbehør du bærer med deg daglig, er vekt en funksjonell spesifikasjon, ikke en estetisk en. En skjerm som veier mer enn forventet, gjør hver pakking og hver reisedag litt tyngre.
- Under 700 g (1,5 lbs): Virkelig lett. Du merker den ikke i vesken sammen med en laptop.
- 700 g til 900 g (1,5 til 2 lbs): Det praktiske vektområdet for daglig bruk med 15,6-tommers skjermer. Akseptabelt for de fleste brukere.
- 900 g til 1,2 kg (2 til 2,6 lbs): Merkbar gjennom en hel reisedag. Passer bedre for bruk mellom hotell og skrivebord enn for daglig pendling.
- Over 1,2 kg: I praksis en bærbar skjerm for skrivebordet først og fremst. Du trenger igjen en egen veske til skjermen.
Tykkelsen har også betydning for hvor godt skjermen passer i vesken. Bransjeanbefalinger er jevnt over skjermer under 0,5 tommer (12 mm) tykke, slik at de passer godt sammen med en laptopveske. Tykkere modeller krever egen plass i en lomme eller et rom.
Spesifikasjon 06
Oppdateringsfrekvens: 60 Hz mot 144 Hz på reise
Oppdateringsfrekvens er hvor mange ganger per sekund skjermen tegner bildet på nytt. For de fleste bruksområder for bærbare skjermer er denne spesifikasjonen mindre viktig enn panelkvalitet eller lysstyrke.
- 60 Hz: Standarden for bærbare skjermer rettet mot produktivitet. Fullt tilstrekkelig for dokumenter, e-post, videosamtaler, regneark og de fleste medier. Ingen praktiske begrensninger for kunnskapsarbeid.
- 144 Hz: Standarden for bærbare skjermer rettet mot spilling. Gir tydelig fordel i raske spill og konkurransespilling. Gir litt jevnere markørbevegelse og rulling i generell bruk, men den praktiske forskjellen for kontorarbeid er minimal. Bruker mer batteri enn tilsvarende 60 Hz-skjermer.
Beslutningsregel: Hvis du hovedsakelig spiller eller kombinerer spilling og jobb, bør du vurdere 144 Hz. Hvis du hovedsakelig bruker skjermen til produktivitet, dokumenter eller videosamtaler, er det bedre å bruke prisforskjellen på en bedre skjermtype eller høyere lysstyrke.
Prioritering av spesifikasjoner etter bruksområde
| Spesifikasjon | Fjernarbeider | Student | Kreativ profesjonell | Gamer |
|---|---|---|---|---|
| IPS-panel | ✓ Viktig | ✓ Viktig | ✓ Viktig | ○ Valgfritt |
| 300+ nits lysstyrke | ✓ Viktig | ✓ Viktig | ✓ Viktig | ✓ Viktig |
| FHD-oppløsning | ✓ Viktig | ✓ Viktig | ○ Min. QHD | ✓ Viktig |
| USB-C med én kabel | ✓ Viktig | ✓ Viktig | ✓ Viktig | ○ Valgfritt |
| Under 900 g vekt | ✓ Viktig | ✓ Viktig | ○ Viktig | ○ Valgfritt |
| 144 Hz oppdateringsfrekvens | × Ikke nødvendig | × Ikke nødvendig | ○ Valgfritt | ✓ Viktig |
Formfaktorer: Hvilken type bærbar skjerm passer din arbeidsstil

Før du bestemmer deg for spesifikasjoner, bør du finne ut hvilken fysisk formfaktor som passer best til hvordan du faktisk jobber. Den beste skjermtypen i feil format er mindre nyttig enn en middels god skjerm i riktig format.
Frittstående med støtteben eller deksel som stativ
Den vanligste formfaktoren. Skjermen står på et skrivebord, støttet av et utfoldbart stativ eller et beskyttelsesdeksel som også fungerer som støtteben. Oppsettet tar to til fem minutter og krever et flatt underlag. Passer for hotellskrivebord, sambruksområder og hjemmekontor.
Best for: Brukere som hovedsakelig jobber ved skrivebord, har en veske med plass til et etui i skjermstørrelse, og flytter seg ukentlig i stedet for daglig.
Ulempe: Krever et flatt og stabilt underlag. Fungerer dårlig på trange steder, som klappbord på fly, kafédisker, fang eller passasjersseter.
Festet på laptopen (magnetisk eller utglidende feste)
Festes direkte på baksiden av laptoplokket med en magnetisk eller klipsbasert festemekanisme. Skjermen glir eller foldes ut til siden av laptopen og gir en ekstra skjerm som ikke krever mer skrivebordsplass. Oppsettet tar vanligvis under ti sekunder. Skjermen flyttes sammen med laptopen som én enhet.
Best for: Folk som reiser ofte, pendlere, fjernarbeidere som flytter seg mellom flere steder på én dag, og alle som jobber på steder uten skrivebord, som flysseter, kafeer med små bord og hjørner i møterom.
Ulempe: Skjermstørrelsen begrenses av laptopens størrelse. Den magnetiske holderen gjør den lukkede laptopen litt tykkere. Sjekk kompatibilitet med din laptopmodell før du kjøper.
Stablede dobbeltskjermsystemer
En enkelt enhet med to vertikalt stablede skjermer som kobles til en laptop med én kabel og gir et arbeidsområde med tre skjermer. Totalvekten er høyere enn for én bærbar skjerm, men du får mer skjermareal uten å trenge skrivebord til begge panelene.
Best for: Avanserte brukere, finansanalytikere, utviklere og tradere som trenger maksimalt skjermareal og reiser jevnlig.
Ulempe: Høyere pris, tyngre enn alternativer med én skjerm, og krever et solid skrivebord som tåler den samlede vekten.

Praktisk tips for deg som reiser mye
Hvis arbeidslivet ditt innebærer jevnlig forflytning mellom flyplasser, kundekontorer, kontorfellesskap og hotellrom i løpet av samme uke, fjerner en bærbar skjerm som festes på laptopen avhengigheten av skrivebordsplass som frittstående skjermer krever. Mobile Pixels spesialiserer seg på dette formatet: skjermene festes magnetisk på baksiden av laptoplokket, glir ut på sekunder og kobles til med én enkelt USB-C-kabel uten ekstra strømadapter. Hvis du ofte spør deg selv: «Er det nok skrivebordsplass her til en ekstra skjerm?», gir skjermer som festes på laptopen et varig svar på det spørsmålet. Utforsk utvalget deres på mobilepixels.us.
Røde flagg: Dette bør du unngå når du kjøper en bærbar skjerm
Markedet for bærbare skjermer inneholder mange produkter av lav kvalitet som ser like ut på papiret som kvalitetsalternativene. Dette er advarselstegnene du bør se etter:
- Lysstyrke under 250 nits uten andre bemerkelsesverdige funksjoner. Et mørkt panel til lav pris er ikke et budsjettvennlig valg; det er et produkt som vil frustrere deg i ethvert reelt reisemiljø. Minst 300 nits for bruk på reise.
- Ingen eksplisitt omtale av DisplayPort Alt Mode for USB-C. En skjerm som oppgir USB-C-tilkobling uten å nevne «DisplayPort Alt Mode» spesifikt, kan kanskje bare støtte USB-C for strøm, ikke video. Dette er en vanlig kilde til forvirring og returer. Hvis annonsen ikke er eksplisitt, bør du anta at den ikke støtter full USB-C-video.
- TN-panel uten åpenhet om ulempene. TN-paneler som markedsføres som «HD IPS» eller «krystallklare» uten å oppgi paneltype, er et faresignal. Kontroller paneltypen i uavhengige anmeldelser før du kjøper. En ekte IPS-panelannonse vil alltid oppgi det tydelig.
- Ingen informasjon om garanti eller kundestøtte i annonsen. Merker av rimelige bærbare skjermer uten tilgjengelig garanti eller støttekanal er en betydelig risiko for en produktkategori med mekaniske deler (stativer, hengsler, magnetiske fester). Kontroller at støtte finnes og er tilgjengelig i landet ditt før du kjøper.
- Stativ som bare støtter én vinkel. Et støtteben med én fast posisjon fungerer dårlig så snart du møter et underlag som ikke har riktig høyde. Se etter justerbar vinkel på minst 30 til 45 grader, eller et skjermarmstativ, i stedet for et enkelt støtteben med fast posisjon.
- Spesifikasjonsark uten tilgjengelige uavhengige anmeldelser. Et produkt med utelukkende produsentlevert bildemateriale og ingen uavhengige anmeldelser er vanskelig å vurdere. Søk etter videoanmeldelser eller praktiske tester fra pålitelige kilder for skjermtesting før du kjøper ukjente merker.
Hva du kan forvente på hvert budsjettnivå
| Budsjett | Hva du får | Hva du ofrer | Best for |
|---|---|---|---|
| $100 til $150 | 1080p, enkel IPS, 250 nits, én USB-C | Lav lysstyrke, enkelt stativ, begrenset garantisupport | Studenter, bruk hjemme ved skrivebordet, av og til reiser |
| $150 til $250 | IPS med 1080p-kvalitet, 300 nits, dobbel USB-C, PD-gjennomgang | Høyere oppløsning, førsteklasses bygg | Fjernarbeidere, vanlige reisende, hybridarbeidere |
| $250 til $400 | 1440p IPS, 400+ nits, 144Hz-alternativ, førsteklasses stativ | 4K-oppløsning, OLED-panel | Avanserte brukere, utviklere og hyppige reisende som vil ha det beste for prisen |
| $400 til $700 | 4K IPS eller OLED, 500+ nits, førsteklasses konstruksjon | Tyngre, høyest strømforbruk | Bilderedigerere, videoprofesjonelle, kreativt arbeid der fargenøyaktighet er avgjørende |
Ofte stilte spørsmål
Hva er den beste bærbare skjermen for fjernarbeid i 2025?
For de fleste som jobber eksternt, er den beste bærbare skjermen et 15,6-tommers FHD IPS-panel med 300 nits eller mer, to USB-C-porter med Power Delivery-gjennomgang og en vekt under 900 g. Blant spesifikke modeller som er høyt rangert i uavhengige tester, finnes alternativer fra ASUS ZenScreen, ViewSonic og Lenovo i prisklassen 150 til 250 dollar, og Mobile Pixels i formatet som festes til den bærbare datamaskinen. Det riktige valget avhenger av om du trenger en frittstående skjerm eller en som festes til datamaskinen, for bruk på trange steder.
Trenger jeg en spesiell bærbar datamaskin for å bruke en bærbar skjerm?
Nei, men USB-C-porten på datamaskinen må støtte DisplayPort Alt Mode for at en USB-C-tilkobling med én kabel skal fungere. Dette er standard på Thunderbolt 3- og 4-porter som finnes på moderne MacBook, Dell XPS, Lenovo ThinkPad og de fleste ultrabook-er fra 2019 og senere. Hvis datamaskinen din bare har en vanlig USB 3.1-port uten videofunksjon, trenger du en HDMI-tilkobling eller en USB-C-til-HDMI-adapter i stedet. Sjekk spesifikasjonene til datamaskinen for «DisplayPort Alt Mode» eller «Thunderbolt» før du kjøper.
Vil en bærbar skjerm tømme batteriet på datamaskinen min raskere?
Ja, hvis den henter strøm fra den bærbare datamaskinen via USB-C. En 15,6-tommers FHD IPS-skjerm bruker vanligvis 15 til 20 watt fra USB-C-porten på datamaskinen. En skjerm med Power Delivery-gjennomgang veier delvis opp for dette ved samtidig å føre strøm fra en veggadapter videre til datamaskinen. For heldagsbruk uten tilgang til stikkontakt kan du enten bruke en skjerm med PD-gjennomgang koblet til en reiseadapter, eller regne med kortere batteritid som en praktisk begrensning ved bruk av bærbar skjerm.
Er FHD (1080p) bra nok for en bærbar skjerm, eller trenger jeg høyere oppløsning?
For de fleste produktivitetsformål, ja. FHD på 15,6 tommer gir omtrent 141 piksler per tomme, noe som er skarpt og behagelig for dokumenter, regneark, kode, e-post og videosamtaler på vanlig visningsavstand. Høyere oppløsning (1440p eller 4K) er verdt å vurdere hvis arbeidet ditt involverer detaljert visuelt innhold, som fotoredigering, detaljrikt design og videogjennomgang, hvor den økte pikseltettheten gir en merkbar kvalitetsfordel. For kunnskapsarbeid er fordelen med 4K fremfor FHD minimal på typisk visningsavstand for bærbare skjermer, mens kostnaden og batteriulempen er betydelige.
Hva er forskjellen mellom IPS- og TN-paneler på en bærbar skjerm?
IPS-paneler har bredere visningsvinkler (vanligvis 178 grader) og mer nøyaktig fargegjengivelse. De fungerer bedre når skjermen er vippet eller sett litt fra siden, noe som er vanlig ved bærbar bruk. TN-paneler har raskere responstid for piksler (nyttig for konkurransespilling), men viser farger med lavere nøyaktighet, og lysstyrken synker betydelig når skjermen ikke ses rett forfra. For produktivitet og blandet bruk er IPS det beste valget. For budsjettbevisste kjøpere som er opptatt av spilling, kan TN være akseptabelt hvis man er klar over begrensningen i visningsvinkel.
Kan en bærbar skjerm brukes med en MacBook?
Ja. Alle MacBook-modeller med Thunderbolt 3- eller 4-porter (alle MacBook Pro- og MacBook Air-modeller fra 2019 og nyere) kan kobles til en bærbar skjerm via USB-C. M1- og M2-modellene av MacBook Air støtter én ekstern skjerm direkte, og for å kjøre to samtidig trengs en DisplayLink-adapter. M3 MacBook Air støtter to eksterne skjermer med lokket lukket, og M4 MacBook Air støtter to eksterne skjermer uten begrensninger. For de fleste MacBook-brukere med én bærbar skjerm er tilkobling via Thunderbolt USB-C-porten enkel og plug-and-play.
Hva betyr «Power Delivery passthrough» på en bærbar skjerm?
Power Delivery (PD) passthrough betyr at skjermen kan ta imot strøm fra en veggadapter via én USB-C-port og sende strømmen videre til den bærbare datamaskinen via den samme kabelen som overfører videosignalet. I praksis: du kobler én kabel fra veggen til skjermen og én kabel fra skjermen til den bærbare datamaskinen, og datamaskinen får både bilde og lading gjennom én enkelt tilkobling. Da slipper du å ta med en egen lader til den bærbare datamaskinen, og det blir mye enklere å holde orden på kablene når du reiser. Sjekk wattstyrken: 65 W PD passthrough lader de fleste bærbare datamaskiner, mens lavere wattstyrke kanskje bare gir delvis lading.
Hvilken størrelse bærbar skjerm bør jeg kjøpe?
15,6 tommer er den mest praktiske størrelsen for daglig bruk på farten, og de fleste bærbare skjermer av god kvalitet har denne størrelsen. Den gir nok arbeidsplass til produktivt arbeid med to vinduer, passer i de fleste vesker sammen med en 15-tommers bærbar datamaskin, og holder vekten på mellom 700 og 900 g. Mindre modeller (13,3 tommer) finnes for dem som ønsker maksimal kompakthet på bekostning av skjermflate. Større modeller (17,3 tommer) finnes for dem som prioriterer skjermplass fremfor portabilitet. For de fleste som jobber eksternt og for reisende er 15,6 tommer det riktige standardvalget.
Hvordan setter jeg opp en bærbar skjerm sammen med den bærbare datamaskinen min?
For USB-C-tilkobling: koble den ene enden av USB-C-kabelen til inngangsporten på skjermen og den andre til USB-C- eller Thunderbolt-porten på den bærbare datamaskinen. Både Windows og macOS oppdager skjermen automatisk og utvider skrivebordet uten at du må installere programvare. På Windows trykker du Win + P og velger «Utvid» for å bekrefte modusen. På Mac går du til Systeminnstillinger og kontrollerer at Speil skjermer er avmerket av. For HDMI-tilkobling: koble kabelen mellom mini-HDMI-porten på skjermen og en HDMI-utgang på den bærbare datamaskinen, og følg deretter de samme trinnene for skjerminnstillinger. De fleste bærbare skjermer av god kvalitet er plug-and-play og krever ingen driverinstallasjon.
Legg igjen en kommentar
Alle kommentarer modereres før de publiseres.
This site is protected by hCaptcha and the hCaptcha Privacy Policy and Terms of Service apply.