Å velge riktig oppdateringsfrekvens handler ikke lenger bare om 60 Hz mot 144 Hz. I 2025 når forbrukerpaneler 540 Hz, og hvert nivå passer ulike sjangre, GPU-er og budsjetter. Denne grundige guiden dekker teknologien, de reelle fordelene og avveiningene, slik at du kan velge den optimale Hz-verdien, ikke bare det største tallet.
1. Grunnleggende om oppdateringsfrekvens
| Begrep | Betydning | Autoritativ kilde |
|---|---|---|
| Oppdateringsfrekvens (Hz) | Antall ganger per sekund panelet kan tegne et nytt bilde. | VESA |
| Bildefrekvens (FPS) | Bilder GPU-en sender ut hvert sekund; bør ≈ Hz. | NVIDIA |
| Responstid for bevegelig bilde (MPRT) | Hvor lenge en piksel forblir synlig; knytter uskarphet til Hz. | Blur Busters |
| Variabel oppdateringsfrekvens (VRR) | Synkroniserer Hz med FPS for å eliminere tearing. | HDMI 2.1a-spesifikasjon |
Forsinkelse ≈ ½ oppdateringsperiode, så et hopp fra 60 Hz (8,3 ms) til 240 Hz (2,1 ms) kutter forsinkelsen fra klikk til lys med ca. 6 ms.
2. Status for forbrukerpaneler i 2025
| Nominell Hz | Paneltype(r) | Vanlige oppløsninger | GPU for samsvar med 1 % lav FPS* |
|---|---|---|---|
| 144 Hz | IPS / VA / Mini-LED | 1080p–4K | RTX 4060 / RX 7600 |
| 240 Hz | Rask IPS / Mini-LED | 1080p, 1440p UW | RTX 4070 / RX 7700 XT |
| 360 Hz | Esport IPS, TN | 1080p | RTX 4080 SUPER |
| 480 Hz | OLED, Dual-Driver IPS | 1080p, 1440p | RTX 4090 / RX 7900 XTX |
| 540 Hz | TN-E (eksp.), OLED (Q3 2025) | 1080p | RTX 5090 / RX 8900 XT* |
*Ryktet spesifikasjon for neste generasjons GPU-er.
3. Hvor mye av oppdateringsfrekvensen kjenner du egentlig?
- 60 → 120 Hz: Et stort hopp; 95 % av brukerne merker det.
- 120 → 240 Hz: Merkbart i skytespill; 70 % legger merke til det.
- 240 → 360 Hz: Merkbar gevinst for svært dyktige FPS-spillere.
- 360 Hz → 480 Hz+: Reduksjon i forsinkelse på under 0,5 ms; mest nyttig for esport-proffer.
Basert på NVIDIA LDAT (2023) og Blur Busters-testene «Hertz Can Hurt» (2024).
4. Anbefalinger for ulike sjangre
| Sjanger | Konkurransenivå | Optimal Hz | Hvorfor |
|---|---|---|---|
| FPS / Arena | Esport | 360–540 Hz | Lavest mulig inputforsinkelse for flicks & peeks. |
| Battle royale / taktisk FPS | Rangert | 240 Hz | Balanse mellom bildebudsjett & jevnhet. |
| MOBA / RTS | Avslappet–proff | 165–240 Hz | Skarp kartrulling og enkel opprettholdelse av FPS. |
| Simracing / flysimulator | Entusiast | 120–165 Hz + Motion Rig | Jevn bildetakt er viktigere enn ekstrem Hz. |
| Action-eventyr / RPG | Avslappet | 120 Hz + VRR | Høy Hz er nytteløst uten tilsvarende FPS. |
| Konsoll (PS5/XSX) | Konkurransepreget | 120 Hz | Konsollgrense |
5. Sjekkliste for maskinvare og kabler
- GPU-gjennomstrømning — Bruk Frame Generation (DLSS 3, FSR 3) for å holde FPS ≥90 % av panelets Hz.
- DisplayPort 2.1 UHBR 20 — Påkrevd for 540 Hz 1440p ukomprimert (VESA-whitepaper).
- HDMI 2.1 48 Gbps — Håndterer 240 Hz i 4K 4:4:4.
- Overdrive-justering — Ved ≥360 Hz skaper OD-feil koronaer (se artikkelen vår om UFO-testen).
- Kjøling/strøm — GPU-er på 400 W og mer blir vanlige for 480 Hz i 1440p.
6. Mini-LED vs OLED vs Rask IPS ved høy Hz
| Måleverdi | Mini-LED (27″ QHD) | OLED (49″ 32:9) | Rask IPS |
|---|---|---|---|
| Responstid (GtG) | 1–2 ms | ≈0,03 ms | 0,5–1 ms |
| Maks lysstyrke | 1000 nits HDR | 250–300 nits | 400 nits |
| Risiko for innbrenning | Ingen | Håndtert | Ingen |
| Lokal dimming | Tusenvis av soner | Per piksel | Ingen |
| Maks Hz 2025 | 240 Hz (QHD) | 480 Hz (1080p) | 360 Hz |
7. Priskurve (Q2 2025, utsalgspris)
| Hz-nivå | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| 165 Hz | $199–$249 | $289–$349 | $499 |
| 240 Hz | $279–$349 | $449–$599 | $799 |
| 360 Hz | $449–$599 | — | — |
| 480 Hz | $699–$899 (OLED) | $999+ | — |
| 540 Hz | $1,299 (utv.) | — | — |
Sesongsalg kan senke prisene med 20–30 %. Sjekk de aktuelle tilbudene for skolestart på Mobile Pixels’ gamingskjermer.

8. Enkelt beslutningsdiagram
-
Kan GPU-en din levere ≥220 FPS?
• Ja → 240 Hz eller høyere.
• Nei → 120–165 Hz + VRR. -
Spiller du raske shootere på et konkurransenivå?
• Ja → 360 Hz+.
• Nei → 240 Hz er nok. -
Trenger du HDR-filmkvalitet?
• Mini-LED 240 Hz for lysstyrke eller OLED 480 Hz for responstid.
9. Viktigste punkter
- 240 Hz er det ideelle valget for mainstream i 2025; RTX 4070 klarer det med e-sportsinnstillinger i 1440p.
- 360–540 Hz gir målbare forbedringer i latens, noe som er avgjørende for elite FPS-spillere.
- OLEDs umiddelbare responstid gjør at 480 Hz føles klarere enn 540 Hz TN ved lik FPS.
- Kombiner alltid høy Hz med VRR (G-SYNC / FreeSync Premium) for å fjerne tearing.
10. Klar for oppgradering?
Mobile Pixels tilbyr Mini-LED 27″ QHD og ultrabrede OLED-alternativer – alle med høy oppdateringsfrekvens, 2 års garanti og 30 dagers returrett. Utforsk hele utvalget av gamingskjermer som passer ferdighetene, GPU-en og budsjettet ditt.
Legg igjen en kommentar
Alle kommentarer modereres før de publiseres.
This site is protected by hCaptcha and the hCaptcha Privacy Policy and Terms of Service apply.